Spiritual-Walkers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


Γέρων Παϊσιος Empty
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 51, στις Παρ Μαρ 14, 2014 4:32 am

Γέρων Παϊσιος

Πήγαινε κάτω

Γέρων Παϊσιος Empty Γέρων Παϊσιος

Δημοσίευση  Admin Πεμ Ιουλ 21, 2011 3:39 am

Το γλυκύτατο εντρύφημα των Γερόντων (Γέρων Παΐσιος)

Ὅταν μελετᾶ κανεὶς τὸ βίο καὶ τὴν πολιτεία τοῦ ὁσίου πατρὸςἠμῶν Παϊσίου, Ἐφραὶμ Κατουνακιώτη ἢ ἄλλων γεροντάδων τοῦἉγίου Ὅρους ἔχει τὴν αἴσθηση ὅτι βλέπει τὸ βιβλίο τοῦ ἉγίουἸσαὰκ τοῦ Σύρου , τὸν ὁποῖο εἶχαν γλυκύτατο ἐντρύφημα ,ἀχώριστον προσκέφαλον τῆς πολυπαθοῦς ζωῆς καὶ τῶν πολυμόχθων ἀγώνων τους. Ὀλίγον πρὸ τῆς κοίμησης τοῦ Πατρὸς Παϊσίου τὸν ἐπισκέφτηκε ὁ ὀσιολογιώτατος πατὴρ Θεόκλητος Διονυσιάτης.

-Πες μου , πάτερ Παϊσιε, πῶς αἰσθάνεσαι τώρα ἐν ὄψει τοῦ μεγάλου ταξιδιοῦ γιὰ τοὺς οὐρανούς;

-Πάτερ Θεόκλητε, τί νὰ σοὺ πῶ; Ἐγὼ ποτὲ δὲν ἐχόρεψα , ἀλλὰ νὰμποροῦσα τώρα θὰ ἔστηνα ἕνα χορὸ καὶ θὰ τραγουδοῦσα " Ἔχε γεια καημένε κόσμε ".

Τόση ἦταν ἡ ἀταραξία , ἡ εἰρήνη καὶ ἡ χαρὰ ἐνώπιόν του θανάτου, πὰρ ' ὅλους τους πόνους , πὰρ ' ὅλη τὴν φοβερὴ δύσπνοια ποὺτὸν ταλαιπωροῦσαν συνεχῶς.

Ἐκεῖ στὸ Μοναστήρι τῆς Σουρωτῆς ὅπου εἶχε ἐμπιστευθεῖ τὰ ἅγια λείψανα τοῦ ὁσίου πατρὸς Ἀρσενίου τοῦ Καππαδόκη, ἀναδόχου του, σὲ μία γωνιὰ ὄπισθέν του Ἱεροῦ Βήματος ἐτάφη καὶ τὸ Ἅγιον λείψανο τοῦ Γέροντα Παϊσίου κατὰ δική του ἐπιθυμία, γιὰ νὰ εὐλογεῖται ἠ Θεσσαλονίκη καὶ ἡ Μακεδονία καὶ νὰ ὑμνεῖται ἡ Ὀρθοδοξία καὶ νὰ δοξάζεται ὁ Θεὸς ὁ ἐνδοξαζόμενος ἐν τοῖς Ἁγίοις αὐτοῦ.

Πάνω στὸν τάφο τοῦ ζήτησε νὰ γραφτεῖ τὸ ἀκόλουθο ποίημα , τὸ ὁποῖο ὁ ἴδιος ἐστιχούργησε:...



Ἐδῶ τελείωσε ἡ ζωὴ

ἐδῶ καὶ ἡ πνοή μου.

Ἐδῶ τὸ σῶμα θὰ θαφτεῖ,

θὰ χαίρει καὶ ἡ ψυχή μου.



Ἐδῶ ὁ Ἅγιός μου κατοικεῖ

αὐτὸ εἶναι τιμή μου.

Πιστεύω αὐτὸς θὰ λυπηθεῖ

τὴν ἄθλια ψυχή μου.



Θὰ εὔχεται στὸ Λυτρωτὴ

νάχω τὴν Παναγιὰ μαζί μου.

Μακάριες καὶ τρισμακάριες οἱ ψυχὲς ποὺ ἀξιώθηκαν νὰ τολμήσουν καὶ νὰ γευθοῦν τέτοιες οὐράνιεςἀναβάσεις. Μακάριος καὶ σὺ Γέροντα Παϊσιε , πνευματικὲ ὀρειβάτη , ψυχὴ ποὺ ἀνέβαινες " λευκανθισμένη " καὶ μέσα στὴν ἡσυχία θηρευόσουνα τὸν Θεό. Οἱ εὐχές σου ἂς μᾶς συνοδεύουν καὶ ἐμᾶς στὸν ἀγώνα τῆς ζωῆς καὶ πνευματικῆς τελειότητας . Ἂς μᾶς ἐνδυναμώνουν ρακένδυτοι ὄντες, ἀφοῦ « ἐπτωχεύσαμεν σφόδρα ».



Από τὸ βιβλίο « Ἐμπειρίες ἀπὸ τὸν ἀμίλητο κόσμο τοῦ Ἄθω »

Νικολάου Ζαχαριάδη

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2011

https://spiritual-walkers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης