Spiritual-Walkers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


ΑΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ Empty
Παρόμοια θέματα
    Σύνδεση

    Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

    Αναζήτηση
     
     

    Αποτελέσματα Αναζήτησης
     


    Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

    Παρόντες χρήστες
    2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

    Κανένας

    Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 51, στις Παρ Μαρ 14, 2014 4:32 am

    ΑΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ

    Πήγαινε κάτω

    ΑΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ Empty ΑΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ

    Δημοσίευση  Ιωάννης Α. Μπούχρας Κυρ Αυγ 21, 2011 8:43 pm

    Πατέρα Θεολόγε , Αγαπητοί πατέρες, Συνοδοιπόροι,

    Θα ήθελα να σας εκφράσω μια απορία μου σχετικά με το όνομα της μητέρας μου Κωνσταντίας οι οποία εορτάζει του Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης. Είναι σωστό να εορτάζετε αυτήν την ημέρα; Αν δεν απατώμαι μετά από έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι υπάρχει Αγία της εκκλησίας μας η Αγία Κωνσταντία προστάτιδα της Πάφου στην Κύπρο (Κυπριανού, 'Ιστορία τής Κύπρου σελ. 526) οι οποία δεν βρίσκετε μέσα στους συναξαριστές της εκκλησίας μας και εορτάζει 25 Αυγούστου. Σας θέτω το παραπάνω ερώτημα διότι θέλουμε με την σύζυγο μου να τιμήσουμε τον Άγιο ή την αγία (Wink κατά πρώτα, και την μητέρα μου, με τον ερχομό της κόρης μας σε δύο μήνες χαρίζοντας της το όνομα κατά την όγδοη ημέρα της ζωής της σύμφωνα με την παράδοση της εκκλησία μας.


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ΑΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ Agia%2BKonstantina%2BMosfiloti


    ΑΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ Agia%2BKonstantia

    Η Αγία Κωνσταντίνα (Aγία Κωνσταντία) ήταν από την Πάφο και όπως γράφει ο Άγιος Ιερώνυμος στο βιβλίο του «Εις το περί εκκλησιαστικών συγγαφέων βιβλίον» ήταν μαθήτρια του Αγίου Ιλαρίωνα του Μέγα (εδώ) ο οποίος ασκήτεψε στο χωριό Επισκοπή της Πάφου. Μνεία για την Αγία Κωνσταντίνα γίνεται και από τον χρονογράφο Κυπριανό ενώ ο Κύπριος λόγιος Στέφανος Λουζινιάνος (16ου αιώνα) αναφέρει ότι η Αγία αυτή εθεωρείτο προστάτιδα της Πάφου. Ο Στάφανος Λουζινιανός γράφει επίσης τα εξής για την Αγία Κωνσταντίνα:
    «Η Κωνσταντίνα, πολύ ευγενής κυρία της πόλεως Πάφου, υπήρξε μαθήτρια του Αγιοτάτου Πατρός Ιλαρίωνος, η οποία απέθανεν από αφόρητον λύπην, όταν ήκουσε τον θάνατον του κυρίου της και πως το σώμα του εκλάπη από μαθητήν του. Αξιέπαινος η πιστή αγάπη της: όχι μόνον ηγάπησε τον κύριον της ενόσω έζη, αλλά και του απέδιδεν άκραν αγάπην και μετά τον θάνατόν του»


    Η μνήμη της Αγίας Κωνσταντίνας εορταζόταν στις 25 Αυγούστου. Σήμερα η Αγία Κωνσταντίνα έχει ξεχαστεί και είναι στις μέρες μας μια άγνωστη αγία ακόμη και στην πόλη της την Πάφο, η οποία έχει σταματήσει να την τιμά.

    πηγή: διαδίκτυο
    Ιωάννης Α. Μπούχρας
    Ιωάννης Α. Μπούχρας

    Αριθμός μηνυμάτων : 500
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011
    Ηλικία : 48
    Τόπος : Περιστέρι, Αθήνα

    http://ioannisb.zeuslinux.gr

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης