Spiritual-Walkers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


ο Αλί Αγκτσά στο Φανάρι... Empty
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 51, στις Παρ Μαρ 14, 2014 4:32 am

ο Αλί Αγκτσά στο Φανάρι...

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ο Αλί Αγκτσά στο Φανάρι... Empty ο Αλί Αγκτσά στο Φανάρι...

Δημοσίευση  Ίων Πεμ Ιαν 10, 2013 10:25 am

Διάβασα σήμερα την παράκτω είδηση.
Επειδή μου φάνηκε λίγο παράξενη, σκέφθηκα να σας την κοινοποιήσω και να ζητήσω τη γνώμη και τις κρίσεις σας.

Ο Μεχμέτ Αλί Αγκτσά στον Οικουμενικό Πατριάρχη
Κωνσταντινούπολη, 10 Ιανουαρίου 2013, 18:07
Επίσκεψη στον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο πραγματοποίησε το μεσημέρι της Δευτέρας, 7 Ιανουαρίου, ο Μεχμέτ Αλί Αγκτσά ο οποίος το 1981 είχε αποπειραθεί να δολοφονήσει τον Πάπα Ιωάννη Παύλο Β’.
Ο Μεχμέτ Αλί Αγκτσά εξέφρασε την επιθυμία να επισκεφθεί το Οικουμενικό Πατριαρχείο και να συναντηθεί με τον Οικουμενικό Πατριάρχη.
Στην ολιγόλεπτη συνομιλία τους ο Αγκτσά δήλωσε στον Οικουμενικό Πατριάρχη, πως κατά τη διάρκεια των τριάντα χρόνων που παρέμεινε στις ιταλικές και τουρκικές φυλακές διάβασε πολλά βιβλία αλλά και το Ευαγγέλιο. Ο Αγκτσά έδωσε στον Οικουμενικό Πατριάρχη μια φωτογραφία του με τον Πάπα Ιωάννη Παύλο Β’, από την συνάντησή τους, το 1983, στις ιταλικές φυλακές όπου κρατούνταν.
Υπενθυμίζεται ότι ο Μεχμέτ Αλί Αγκτσά αποπειράθηκε να δολοφονήσει τον Πάπα της Ρώμης κατά τη διάρκεια ανοιχτής ακρόασης στην Πλατεία του Αγίου Πέτρου τον Μάιο του 1981.
Καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη στην Ιταλία, αλλά του δόθηκε χάρη από τον Πρόεδρο Τσιάμπι το 2000. Το 1983 τον είχε επισκεφθεί στη φυλακή ο Πάπας. Παραμένει μυστικό το τί ειπώθηκε μεταξύ τους σε αυτήν τη συνάντηση, ωστόσο δημοσιογραφικές πληροφορίες της εποχής ανέφεραν ότι ο Πάπας τον συγχώρησε για την πράξη του.
Επέστρεψε στην Τουρκία, όπου φυλακίστηκε για τη δολοφονία του δημοσιογράφου Αμπντί Ιπεκτσί. Αποφυλακίστηκε με αναστολή στις 12 Ιανουαρίου 2006, αλλά το Τουρκικό Ανώτατο Δικαστήριο αναίρεσε την απόφαση και οδηγήθηκε ξανά στην φυλακή στις 20 Ιανουαρίου 2006.
Η οριστική αποφυλάκιση του έγινε στις 18 Ιανουαρίου 2010.
http://www.amen.gr/article11932

πείτε μου, σας παρακαλώ, κάτι, για να το καταλάβω, για να το ταξινομήσω στο μυαλουδάκι μου...

Ίων

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ο Αλί Αγκτσά στο Φανάρι... Empty Απ: ο Αλί Αγκτσά στο Φανάρι...

Δημοσίευση  sterros Παρ Ιαν 11, 2013 2:14 am

Πραγματικά, κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου αυτήν την κίνηση.

Τί σόϊ "προσωπικότητα" ήταν ο Αλί Αγκτσά, για να τον δεχθεί ο Πατριάρχης!..

Και αν ακόμη αυτός, ο βαρυποινίτης, ήθελε για δικούς τους λόγους, είτε προσωπικούς, είτε ενεργώντας ως όργανο κάποιων, αν ήθελε και ζητούσε να τον δεχθεί ο Πατριάρχης, ήταν υποχρεωμένος Εκείνος να του παραχωρήσει αυτήν την συνάντηση; Ένας απλός ιερέας ή υπάλληλος (ακόμη καλύτερα) του Πατριαρχέιου να άκουγε το θέμα του...

Και προχωρώ. Αν ο άνθρωπος αυτός, που αποδεδειγμένα ρέπει στην εγκληματικότητα, ήθελε να κάνει κακό στον Πατριάρχη μας;;
Αν ήταν σχέδιο να τορπιλλίσουν την επικοινωνία με τον Προεστώτα της Καθολικής Εκκλησίας, αφού τον εγκληματία και επίβουλο του Πάπα τον υποδέχεται εγκαρδίως ο εδώ Προκαθήμενος..
Αν ήταν σχέδιο των Τούρκων να στιγματίσουν τον Επικεφαλής της Ορθοδοξίας και του Ελληνισμού (του παγκοσμίου, αλλά αι ειδικά της Πόλης)..
Αν...

Και, έστω, αφού αποφασίσθηκε, έπρεπε να καλέσουν και φωτογράφους, για να μας προσφέρουν με κάθε τρόπο επίσημο και κραυγαλέο το ...γεγονός!!!;;;;;

sterros

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης