Spiritual-Walkers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


οι Φράγκοι ως φίλοι Empty
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 51, στις Παρ Μαρ 14, 2014 4:32 am

οι Φράγκοι ως φίλοι

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

οι Φράγκοι ως φίλοι Empty οι Φράγκοι ως φίλοι

Δημοσίευση  Φρυκτωρός Τρι Μαρ 26, 2013 2:32 am

Κάθομαι και σκέφτομαι όλες αυτές τις εξελίξεις στην οικονομία, κυρίως σε Ελλάδα και Κύπρο.
Οικτείρω εαυτούς και αλλήλους, που πιστέψαμε τους Φράγκους.
Φώναζε με συστηματική ιστορική και επιστημονική σκέψη ο Ιω.Ρωμανίδης, ο οποίος από τα γενοφάσκια του έζησε κοντά τους..
Φώναζε ο αξέχαστος Χριστόδουλος για τους "ευρωλιγούρηδες" (αλλά αυτός ήταν φανατικός και λαοπλάνος).
Φώναζαν εμβριθείς κληρικοί, γέροντες, απλοί λαϊκοί με την αλάθευτη διαίσθησή τους..
Τίποτε.
Επικρατούσαν οι διαφωτισμένοι, οι ευρωπαϊστές, με επικεφαλής τον ηγεμόνα "εθνάρχη" Καραμανλή, τον μέγα.
Φάτε τους τώρα στα μούτρα έλληνες και κύπριοι.
Μου θέλατε κακές παρέες..
Νιώθατε δυνατοί. Νιώθατε έξυπνοι. Λέγατε πως δεν φοβάστε τους απατεώνες κι ότι θα μπορούσατε να τους παραβγείτε στη λαμογιά.
Φάγατε τα μούτρα σας στο Χρηματιστήριο το 1999 και μυαλό δεν βάλατε. "Ατυχία" είπατε. "Ξαναπροσπαθείστε" σας είπαν. "Φίλοι είμαστε"..
Πιστέψατε ότι οι βαρυποινίτες της Ιστορίας έπαθαν ξαφνική ουράνια έλλαμψη και συγκινητική μεταστροφή, έγιναν αθώες περιστερές..
Τώρα και οι εγχώριοι "φράγκοι", οι φραγκεμένοι δουλικοί "ηγέτες" μας, μας σέρνουν σε μια ιδιότυπη, ύπουλη, βαριά σκλαβιά, που δεν ξέρουμε πού θα μας βγάλει και πόσο θα διαρκέσει...
"Δυστυχισμένε μου, λαέ, καλέ κι αγαπημένε
πάντα ευκολόπιστε και πάντα προδομένε". Σολωμός

Φρυκτωρός

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

οι Φράγκοι ως φίλοι Empty Απ: οι Φράγκοι ως φίλοι

Δημοσίευση  elena Τρι Μαρ 26, 2013 3:05 am

Δε βαριέσαι καημένε...

Πού καιρός και νους να τα σκεφτούμε αυτά!!

Ευτυχώς προλάβαμε και φέτος και ξεδώσαμε μέσα στις απόκριες γιατί όπως είναι γνωστό "η φτώχεια θέλει καλοπέραση" και τώρα που τέλειωσε το καρναβάλι να ναι καλά η Eurovision και να ναι καλά κι οι πολιτικοί μας που πώς τους έκοψε τελευταία στιγμή και δεν την ακύρωσαν (παραλίγο να το χάναμε, δεν ξέρω αν το ξέρετε, ταχα ότι δε θα βγαίναμε στα έξοδα..). Ευτυχώς όμως όλα κυλάνε ρολόι πλέον και θα 'μαστε πιστοί στο ραντεβού μας να συναντήσουμε τους Ευρωπαίους φίλους μας και να γιορτάσουμε όλοι μαζί με τη μουσική που εξευγενίζει και ενώνει τους λαούς!! Τι έχουμε να χωρίσουμε μεταξύ μας..

Δε λες ευτυχώς υπάρχουν κι αυτά να παίρνουμε κουράγιο.. άλλωστε μια περιήγηση στις χώρες της Ευρώπης μας, μπορεί να πείσει τον καθένα για το πολιτισμικό επίπεδο και συνάμα να συμβάλει στο να ξεπεράσουμε επιτέλους τον επαρχιωτισμό και ραγιαδισμό μας.. ας είμαστε προοδευτικοί... μη μένουμε πίσω..

elena

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης