Spiritual-Walkers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


Μετανάστες-Πρόσφυγες... Empty
Παρόμοια θέματα
    Σύνδεση

    Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

    Αναζήτηση
     
     

    Αποτελέσματα Αναζήτησης
     


    Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

    Παρόντες χρήστες
    1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης :: 1 μηχανή αναζήτησης

    Κανένας

    Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 51, στις Παρ Μαρ 14, 2014 4:32 am

    Μετανάστες-Πρόσφυγες...

    2 απαντήσεις

    Πήγαινε κάτω

    Μετανάστες-Πρόσφυγες... Empty Μετανάστες-Πρόσφυγες...

    Δημοσίευση  ΧΑ Κυρ Αυγ 04, 2013 4:40 am

    Παρακολουθώ με ενδιαφέρον όλα όσα συζητιούνται στο Φόρουμ αυτό. Θέλω να ευχαριστήσω τους συγγραφείς και μάλιστα τον κ.Νέστορα, που γράφει πολύ προσεγμένα και πολύ φωτισμένα.
    Θέλω να θέσω και το εξής ερώτημα.
    Χρησιμοποιούμε στην καθομιλουμένη σήμερα πολύ συχνά τις εκφράσεις Μετανάστες-Πρόσφυγες-Λαθρομετανάστες. Άλλοι τους εχθρεύονται και τους καταδιώκουν. Άλλοι τους υποστηρίζουν και υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματά τους και τη χριστιανική ανθρωπιά.
    Μου φαίνεται όμως ότι οι πιο πάνω λέξεις δεν είναι ακριβώς συνώνυμες. Δεν λέμε το ίδιο πράγμα με καθεμιά απ'αυτές.
    Και μου φαίνεται ότι κάποιες "Μη Κερδοσκοπικές Οργανώσεις", που έχουν αναλάβει να υποστηρίζουν και υπερασπίζονται τους ξένους στην πατρίδας μας, σκόπιμα διαχέουν μια σύγχιση με τις συγκεκριμένες λέξεις, με τη συγκεκριμένη σχετική ορολογία.
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;

    ΧΑ

    Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2011

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Μετανάστες-Πρόσφυγες... Empty Απ: Μετανάστες-Πρόσφυγες...

    Δημοσίευση  nestor Τετ Αυγ 07, 2013 8:52 am

    Το ζήτημα που αναφέρεις κι εμένα απασχολεί ΧΑ. Να τι γράφεται σχετικά:

    http://www.pentapostagma.gr/2013/07/metanastes-paranomi-h-paratuph.html



    Περι πανουργίας και πονηρής διαβολής των νοημάτων δείχνει το πράγμα. Δουλειά της Νέας Τάξης Πραγμάτων μοιάζει.

    Μου θυμίζει λίγο την περίπτωση του Διαβόλου που άλλαξε το νόημα και το ήθος της πράξης που πρότεινε στην Εύα, προς συγκάλυψη και επίτευξη του πονηρού σκοπού του.
    Την καταστροφή της Αρμονίας της  Θεανθρωποκοινωνίας.
    Προσέλαβε ο Αγύρτης το αγαθό θείο δώρο της διαρκούς Θεώσεως του ανθρώπινου γένους, το διέβαλε και αφού πρότεινε ως σωστή την κατάχρησή του, πασπάλισε με κάμποση αλήθεια τάχα, δικαίωμα και δικαιοσύνη την πονηριά του, για να γίνει ελκυστική. "Αποκαταστώ για χάρη σας την αλήθεια που σας έκρυψε ο πονηρός θεός. Φάτε τον καρπό του εγωισμού και γίνεται Θεοί" είπε στην απερίσκεπτη Εύα.


    Στην δική μας περίπτωση, το ίδιο κάνει και η ΝΤΠ. Μας λέει πονηρά πως πρέπει να σκεφτούμε για να πετύχει αυτό που θέλει. Βαπτίζει το παράνομο παράτυπο και καμώνεται πως προσφέρει αγάπη και ασφάλεια τάχα στους αναξιοπαθούντες λαθρομετανάστες.
    Δε μας λέει βέβαια ότι η ίδια έχει καταστρέψει τον τόπο τους, έκλεψε την οικονομία και τον φυσικό πλούτο τους! Επιπλέον είναι αυτή που τους ξεσηκώνει από την πατρίδα τους και τους τσουβαλιάζει μέσα από τα σύνορά μας, αντί να επιστρέψει τα κλεμμένα του παγκόσμιου κεφαλαίου και να φροντίσει για την ανάπτυξη του τόπου... αν πράγματι κόπτεται για την βοήθεια των ανθρώπων που εξανάγκασε σε λαθρομετανάστευση.

    Σε προσωπικό επίπεδο πρέπει να βοηθήσουμε όλοι μας όποιον ξένο ταλαίπωρο κτυπήσει την πόρτα μας. Όμως το πράγμα αλλάζει σε εθνικό ή κρατικό επίπεδο. Το να δώσω τα μισά από όσα έχω σε έναν άνθρωπο, μου επιτρέπει να συνεχίσω να ζω. Το να χαρίσω όμως την Ελλάδα όλη σε αλλόφυλους, είναι αυτοκτονία και όχι ελεημοσύνη. Περί αυτού πρόκειται. Στο ευαγγέλιο λέει ο έχων δυο να δίδει το ένα όχι και το σπίτι του!!! Είμαστε δεν είμαστε δέκα εκατομμύρια μόνο, με δείκτη γονιμότητας κάτω από αυτόν που εξασφαλίζει αύξηση του πληθυσμού. Είδη πεθαίνουμε! Η λαθρομετανάστευση θα εκτελέσει χρέη δούρειου ίππου κάποια στιγμή. Τότε που θα πρέπει να σκύψουμε το σβέρκο στη ΝΤΠ οι μουσουλμάνοι κατ' εντολή του Ιμάμη τους, θα εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά της, κινούμενοι εναντίον μας.

    Η Νέα Τάξη Πραγμάτων αυτό επιδιώκει πίσω από την "ευσπλαχνία" της. Να κάνει τον κόσμο όλο, παγκόσμιο χωριό. Μια νέα Βαβέλ. Όταν ατονίσει ο εθνικός και ο θρησκευτικός σύνδεσμος μεταξύ ενός συνόλου ανθρώπων τότε ελαττώνεται στο ελάχιστο η κοινωνική συνοχή και η υπερασπιστική του ικανότητα απέναντι στον οποιονδήποτε κινηθεί εχθρικά εναντίον της ομάδας. Τότε θέλω να δω που θα βρει το δίκιο του ο εργάτης εθνοκτόνοι ταλαίπωροι αριστεροί Διεθνιστές αλλά και ο αστός φιλελεύθεροι προδότες Δεξιοί όταν το μόνο κοινό στο εργατικό κίνημα θα είναι το προσωπικό συμφέρον. Αυτό που θα το διχάζει δηλαδή.

    Η όλη προσπάθεια γίνεται ώστε στην Ελλάδα και σε κάθε ευρωπαϊκό κράτος  Γαλλία, Αγγλία, Σκανδιναβικές χώρες να επικρατήσει χάος και ασυνεννοησία για να ωφεληθεί το παγκόσμιο κεφάλαιο στην παγκόσμια κυριαρχία του. Οι πληθυσμοί που μετακινούνται είναι κυρίως μουσουλμανικοί και από τη φύση τους δεν αφομοιώνονται από τις τοπικές κοινωνίες. Εύκολα φανατίζονται αλλά και ελέγχονται, χρησιμοποιούνται από τους Μουλάδες τους.


    Αν ο παράΝΟΜΟΣ συνταγματικά λαθρομετανάστης είναι παράΤΥΠΟΣ  και όχι παράνομος, τότε ας αλλάξουμε και την Ελληνική ΝΟΜΟθεσία μας να την κάνουμε Ελληνική ΝΟΜοτυπία. Ε; Τι λέτε; Ωραία ακούγεται; Να καταργήσουμε τους νόμους για να έχουμε τύπους όχι νόμους. Εδώ με τους νόμους δεν κάνουμε χωριό και τους καταπατούμε... θα κάνουμε με τους τύπους των νόμων. Nα βγάλουμε και τα ματάκια μας. Ευτυχώς που υπάρχει και η Ελληνική Γλώσσα μας και μας καταδεικνύει τον παραλογισμό πονηροί Νεοταξίτες, που και με αυτήν τα έχετε βάλει.

    Αν οι πονηροί κεφαλαιοκράτες της ΝΤΠ, που ελέγχουν τα παγκόσμια ΜΜΕ, θέλουν να βοηθήσουν το φτωχό κόσμο, να επενδύσουν τίμια (αστεία πράγματα) στις χώρες που οι ίδιοι κατέστρεψαν και να επιστρέψουν τα κλεμμένα . Εμείς σαν συνάνθρωποι ας δώσουμε τα μισά από όσα έχουμε ή και όλα αν το βαστάει η καρδιά μας και δεν το μετανιώσει πικρά. Αλλά σαν Έθνος στην δεδομένη κατρακύλα μας... μόνο στο τόπο τους μπορούμε πραγματικά να βοηθήσουμε τους ταλαίπωρους αναξιοπαθούντες που κτυπούν την πόρτα μας.




    ΥΓ.
    Αγαπητέ ΧΑ σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Μου δίνεις την ευκαιρία να μοιραστώ την εξής σκέψη:

    Επειδή προσπαθώ να γράφω προσεκτικά, γι αυτό συχνά διαπιστώνω ότι δεν γράφω φωτισμένα. Συγγνώμη. Για να ισχυριστούμε ότι κάποιος γράφει φωτισμένα και να τον εμπιστευτούμε αβασάνιστα, θα πρέπει να έχει προκόψει στην ταπείνωση και να έχει θυσιάσει ότι παράταιρο προσωπικό έχει μέσα του στο Σταυρό της αποκλειστικής Αγάπης του στο Θεό.
    Όταν οι φτασμένοι φωτισμένοι Ασκητές στα Γεροντικά που διαβάζουμε ειλικρινά παραδέχονται "Αρχή μετανοίας ακόμα δεν έβαλα αδερφέ"....πόσο μάλλον εγώ.
    Ο Θεός πάντα και όλους μας επιχειρεί να φωτίσει αλλά ο φωτισμός Του μάλλον δεν λειτουργεί καταναγκαστικά και ανακλαστικά. Γι αυτό καθυστερεί να φανεί ίσως.

    Δηλαδή Αυτός μπορεί να να μας χορηγεί τα θεία νοήματα και τις έννοιες αλλά δεν τα επιβάλει και δεν τα καθοδηγεί όταν εκπορεύονται από μας προς τους συνανθρώπους μας. Ελεύθερα αποστέλλει φωτιστική ενέργεια και αν εμείς έχουμε τη συστολή να κενώσουμε θαρραλέα ρεαλιστικά το είναι μας από το ψεύτικο ΕΓΩ μας, τότε γινόμαστε δέκτες και όταν επικοινωνούμε φραστικά αναπαράγουμε από το ανακαινισμένο μας "κατ' εικόνα Του" φωτισμένο εγώ μας, το φωτισμό που παραλάβαμε και επεξεργαστήκαμε κατά την προσωπική μας αντίληψη βαθιά μέσα μας. Δεν αντανακλούμε απευθείας το θείο φωτισμό για να είναι ασφαλές και απολύτως γνήσιο το αντανακλώμενο προς τον συνάνθρωπο αλλά δημιουργικά αναπαράγουμε και μας επιτρέπεται να προσφέρουμε τα δικά Του σαν δικά μας. Ο Θεός δεν μας θέλει κομπιουτεράκια, ούτε κασετοφωνάκια χωρίς προσωπικότητα.
    Αν λοιπόν είναι καθαρό το είναι μας, (τρέχα γύρευε στην δική μου περίπτωση) τότε και η προσφορά μας που ενεργοποιήθηκε από το Θείο φωτισμό είναι αληθινά φωτιστική.


    Οπότε ΧΑ ας κρατήσω την αγάπη σου μόνο και σε ευχαριστώ γι αυτήν. Μόνο οι Ιερείς γίνονται αγωγοί Θείας Χάριτος και Φωτισμού όταν λειτουργούν τα θεία μυστήρια της εκκλησίας μας.
    nestor
    nestor

    Αριθμός μηνυμάτων : 97
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2011
    Τόπος : www.euart.gr

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης